Образователни програми
ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ НА ИМ – ГР. ОРЯХОВО
ВСЯКА ГОДИНА МУЗЕЯТ В ОРЯХОВО ПРЕДЛАГА НОВИ ТЕМИ ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ.
ВСИЧКИ ПРЕДЛОЖЕНИ ТЕМИ СА АКТУАЛНИ, НЕЗАВИСИМО ОТ ГОДИНАТА НА ВПИСВАНЕ. ПО ЖЕЛАНИЕ НА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ ТЕМИТЕ МОГАТ ДА БЪДАТ ОТНОВО ПРЕДСТАВЕНИ И СЪОБРАЗЕНИ С ВЪЗРАСТОВАТА ГРУПА И УЧЕБНИЯ МАТЕРИАЛ.
ТЕЛЕФОН ЗА ВРЪЗКА – 087 999 5146,
ЛИЦЕ ЗА КОНТАКТ – ЕВГЕНИЯ НАЙДЕНОВА
2022 година
Техники в изобразителното изкуство
Запознаване на децата с различни техники и материали.
Цели:
- Изучаване и прилагане на интересни техники свързани с изобразителното изкуство
- Умения за работа с различни материали
Очаквани резултати:
- Възпитание на естетически вкус
- Формиране за работа в екип
- Изграждане на по-висока увереност в собствените сили и стремеж за постигане на по-голяма прецизност
- Разтоварване чрез творчество
- Създаване на художествени навици и умения по цветознание, композиция, придобиване на знания за различните изобразителни дейности.
Децата се запознават с различните традиционни и експериментални изобразителни техники и материали на живописта: акварел, темпера, графика, апликация, колажа, моделирането. В уроците по рисуване децата опознават видовете композиция(фигурална, геометрична, абстрактна и др.), цветовете (топли и студени), цветови гами, изграждане на обемни форми със светлосянка(графика) и цветове.
Научават за стиловете и направленията в изобразителните изкуства.
Теми:
- Портрет
- Натюрморт
- Пейзаж
- Фигурална композиция
- Графиката
- Геометрични изображения
Място: Художествена галерия „Проф. Марин Върбанов“
Период: месец юли
ТЕМА: В СВЕТА НА АРХЕОЛОГИЯТА
Усвояване на знания какво е археология, как се правят археологически разкопки, методи и изисквания за проучване на археологическите обекти, необходими инструменти, характерни термини. Обръщане на внимание върху известни открития в България и върху проведени проучвания в Оряховската община. Обща информация за археологическото наследство на територията на община Оряхово.
Място: Централна сграда на музея, ул. „Васил Левски“ №13
2021 година
ТЕМА: ДУХЪТ НА ВЪЗРАЖДАНЕТО
Подтеми: “Делото на Апостола“ и „Учебниците на нашите предци“
Запознаване с основни моменти живота и делото на Васил Левски, преминаването му на два пъти през Оряхово – 1872 г. и кои са неговите сподвижници, дошли след това. Може да се разгледа гостуваща изложба на Национален музей „Васил Левски“ – Карлово / февруари -март/.
Подредена временна изложба с възрожденски учебници от фонда на музея. Беседи за учебното дело, за учебниците и книгите през Възраждането, за известни печатници. Важен акцент е приносът на учителя Сребро Стойновски за превод и препис на учебници по биология и математика в Оряхово, които също са част от изложбата. / април-юни/
Място: Централна сграда на музея, ул. „Васил Левски“ №13
2019 година
ЗА 5-10 КЛАС
ТЕМА 1 „ВИДНИТЕ ЛИЧНОСТИ НА ОРЯХОВО“
Запознаване с биографията на изявени личности, които са родени в Оряхово и имат значими приноси в различни области. Акцент върху творчеството на композитора Дико Илиев, на народния артист Андрей Чапразов и художника-гобленист проф. Марин Върбанов. Възможности за лично участие в интерактивни игри в сайта на къща-музей „Дико Илиев“.
Място: Къща – музей „Дико Илиев и духовите музики“ и Художествена галерия „Проф. Марин Върбанов“.
ТЕМА 2 „РАЗХОДКА В МИНАЛОТО“
Кратък обзор на историческото развитие на Оряхово и района през различните епохи. Презентация в музея и разглеждане на експонатите в постоянните експозиции.
Място: Централна сграда на музея, ул. „Васил Левски“ №13
ТЕМА 3 „КРАСОТАТА НА НАРОДНИТЕ НОСИИ“
Запознаване с характеристиките на народните носии във Врачанския край. Представяне на автентични местни костюми. Ревю със съдействието на читалище „Надежда 1871“. Възможност и за лично участие по желание.
Място: Етнографска къща
ТЕМА 4 „ПО СТЪПКИТЕ НА ПЪРВИТЕ УЧИТЕЛИ“
Представяне по интересен начин на развитието на образованието в Оряхово през Възраждането. Показване на съдържанието на съхранени учебни програми от периода преди Освобождението и досег до оригинални старопечатни книги.
Място: Централна сграда на музея, ул. „Васил Левски“ №13
Период: месец май